פילוסופיה של החינוך - 4 שאלות

מזהה: 7936
מאמר חם

שאלה 1 ) יומן אישי

שיעור 3 – מנון שואל את סוקרטס כיצד מזהים – מייצרים חכמה, או במילותיו, סגולה, אם זה ע"י הוראה – לימוד או ע"י שינון – קרי אימון, או אולי בכלל בדרך אחרת, דרך טבעית, התבונה מגיעה באופן טבעי לאדם – נולד איתה.

סוקרטס עונה – לא משיב באופן ספציפי לשאלתו, אלא מכווין אות לפרק את שאלתו וקדום לפרש נכונה את המילה – סגולה / תבונה.

סוקרטס עושה כך על מנת לעזור למנון להגיע לתשובה בעצמו וללמוד כיצד לפרק את השאלה, ותוך כדי להוכיח לו את התשובה, שהסגולה היא טבעית בתוך האדם, אך יש גם ללמוד אותה, וזה ע"י הכוונה נכונה של המורה.  בכל תשובה תומך סוקרטס בשאלה נוספת כך שמנון יגיע לתשובה לבדו באופן טבעי. תוך כדי השאלות של סוקרטס, מבין מנון שיש לו עוד הרבה מה ללמוד, אפילו שהידע הוא טבעי, עליו עוד ללמוד הרבה.

 

שאלה 3)

בחרתי ב"משל המערה" של אפלטון, אחד מכתביו המוכרים והחשובים, הנכתב בעקבות הוצאתו להורג של סוקרטס, ממנה היה מזועזע עמוקות שכן הדבר סימל לדעתו, יותר מהכול, את חוסר הערכה כלפי הפילוסופים ותפקידם בחברה כמי שמוציא את האדם הפשוט מן הבערות אל האור שהוא החינוך.

אחד מרעיונותיו המרכזיים של המשל שקשורים לחינוך הוא התפקיד של המורה / פילוסוף בחייו של האדם. תחילה יושבים האנשים, משחר הולדתם, תוך מערה מתחת לאדמה, בחושך, כאשר מבטם מופנה למקום אחד בלבד- חומה שמוארת ע"י אש שבוערת מאחוריהם. הם תופסים את המציאות שלהם רק ע"י מה שעיניהם רואות כצלליות של פסלים המשתקפות על החומה. המצב הנוכחי הינו ה דוקסה – DOXA, הם בטוחים שיש להם את הידע על העולם, אך בעצם אין להם כל מושג מה קורה בעולם מחוץ למערה. 

50.00 ₪
סוג עבודה:
מטלה קטנה
סוג מחקר:
עיוני
תגיות:
חינוך | פילוסופיה
שנת הגשה:
2021
מספר מילים:
2997
היקף עמודים:
9
מספר מקורות:
5
בקשתך בביצוע....
הקפאת מאמרים - הסבר
לקוח שמעוניין למנוע מכירת עבודה ללקוחות אחרים, יכול לבצע זאת באמצעות הקפאת עבודה לפרק זמן מוגבל. כל מוצר דיגיטלי שנמכר מוקפא מידית ל-48 שעות ללא תשלום. בחלוף 48 שעות, ובמידה ולא רכשת הקפאה נוספת, המוצר הדיגיטלי יהיה זמין לרכישה על ידי משתמשים אחרים, לרבות אפשרויות הקפאה. לכןיש לקחת בחשבון שייתכן שלאחר סיום תקופת ההקפאה, המוצר לא יהיה זמין להקפאה נוספת משום שנרכש על ידי לקוחות אחרים ואף הוקפא על ידם לפרקי זמן ארוכים.

לא ניתן לרכוש מוצרים שהם בתקופת ההקפאה.