השפעת המדיניות הסוציאלית בנושא זכויות לאימהות טריות על חזרתן לעבודה

מזהה: 3778
מאמר חם

העשורים האחרונים, בעיני רבים, מסמלים מהפכה איטית אך רבת משמעות בנוגע ליציאה של נשים לעבודה. 'מהפכה' זו נבעה ונובעת מהיבטים רבים, אשר ניתן להציג שניים עיקריים בהם. ההיבט הראשון היא העובדה כי נשים לחמו קשות על זכויותיהן זה עשורים רבים. החל מהזכות להצביע ועד הזכות לחרות וחופש, והגשמה עצמית. כל אלו (ביחד עם אירועים היסטוריים משני מציאות), הביאו יותר ויותר נשים לצאת לעבודה, כאשר בתחילה היו אלו עבודות זוטרות ומגדריות מאד (כמו תפקידי מזכירות, תפירה, וכדומה), ועד למצב הנוכחי, בו השוויון נוכח, וניתן למצוא נשים בכלל התפקידים, לרבות הבכירים ביותר (ובמאמר מוסגר, יצוין עת כתיבת עבודת מחקר עיונית זו, על מפקדת הטייסת הראשונה בצבא ההגנה לישראל) (Blofield & Martínez Franzoni, 2014). בהיבט השני, המציאות הכלכלית, בטח זו בישראל, אילצה משפחות לשנות את התפיסה שלהם לגבי תפקידו של הגבר בתור המפרנס הבלעדי של המשפחה (Breadwinner – מפרנס יחיד), והביא משפחות, בתור אילוץ, להוציא את שני בני הזוג לצאת ולעבוד, כדי להתמודד בהחזקת המשק המשפחתי. שני היבטים אלו שינו כליל בעשורים האחרונים את הדרך שבה משפחה נתפסת כיום (תושב-אייכנר, 2006).

עם ולמרות זאת, עצם יציאתה של אם המשפחה מהבית לא איזן בהתאמה את מחויבותה לטיפול בבית ובילדים. כך, דווקא החופש ויכולת ההגשמה העצמית הביאה על האם קונפליקט ואתגר כפי שהגבר מעולם לא נדרש לעמוד בהם, כאשר פעם אחר פעם שאיפות קרייריסטיות עומדות מול טובת המשפחה (Ray, Gornick & Schmitt, 2010). 

 

מבוא

1.        נשים הרות ואימהות בשוק העבודה בישראל

1.1          אימהות בתקופת ההיריון ולאחר לידה

1.2          זכויות סוציאליות בתקופת ההיריון 

2.        חופשת הלידה

2.1          המשמעות של הזכויות הסוציאליות המגולמות בחופשת הלידה

2.2          תרכיב חופשת הלידה בישראל

3.        רציונליזציה של מדיניות סוציאלית בארץ ובעולם

3.1          מדינות בולטות במדינות סוציאלית לאחר לידה

3.2          האינטרס המדיני מול המשפחתי 

4.        דילמה של אם

5.        סיכום

6.        מקורות

245.00 ₪
סוג עבודה:
פרה סמינריון
סוג מחקר:
עיוני
קורס:
ביטחון סוציאלי
תגיות:
סוציולוגיה ואנתרפולוגיה
שנת הגשה:
2018
מספר מילים:
3927
היקף עמודים:
11
מספר מקורות:
8
בקשתך בביצוע....
הקפאת מאמרים - הסבר
לקוח שמעוניין למנוע מכירת עבודה ללקוחות אחרים, יכול לבצע זאת באמצעות הקפאת עבודה לפרק זמן מוגבל. כל מוצר דיגיטלי שנמכר מוקפא מידית ל-48 שעות ללא תשלום. בחלוף 48 שעות, ובמידה ולא רכשת הקפאה נוספת, המוצר הדיגיטלי יהיה זמין לרכישה על ידי משתמשים אחרים, לרבות אפשרויות הקפאה. לכןיש לקחת בחשבון שייתכן שלאחר סיום תקופת ההקפאה, המוצר לא יהיה זמין להקפאה נוספת משום שנרכש על ידי לקוחות אחרים ואף הוקפא על ידם לפרקי זמן ארוכים.

לא ניתן לרכוש מוצרים שהם בתקופת ההקפאה.